FORD Grand C-Max 1.6L Duratec Ti-VCT 5MT FWD (125 HP)
2011–2015
125
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1374kg |
| Boot Capacity | 57L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |