FORD Grand C-Max 1.6L Duratorq 5MT FWD (95 HP)
2011–2015
95
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 18mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 57L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |