FORD Grand C-Max 1.6L EcoBoost 6MT FWD (150 HP)
2011–2015
150
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 18mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |