FORD Grand C-Max 2.0L TDCi 6MT FWD (140 HP)
2011–2015
138
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
44
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1488kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |