FORD GT 3.5L V6 7AT (656 HP)
2017–2019
647
bhp
Power
216
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 647bhp |
| Power | 482.5kW |
| Torque | 746Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 348km/h |
| Top Speed | 216mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4763mm |
| Width | 2113mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 11L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35R20 // 325/30R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |