FORD GT 3.5L V6 7AT (660 HP)
2019–
651
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
216
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 651bhp |
| Power | 485.4kW |
| Torque | 746Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 348km/h |
| Top Speed | 216mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 2113mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 11L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 // 325/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |