FORD Kuga 1.5L EcoBoost 6AT AWD (182 HP)
2016–2019
180
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1611kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |