FORD Kuga 2.0L TDCi 6MT AWD (140 HP)
2012–2016
138
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55R17 Or P235/45R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |