FORD Kuga 2.0L TDCi 6MT AWD (150 HP)
2016–2019
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1627kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |