FORD Mondeo Sedan 1.6L 5MT FWD (125 HP)
2007–2015
123
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |