FORD Mondeo Sedan 1.6L TDCi ECOnetic 6MT FWD (115 HP)
2015–2018
113
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1494kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |