FORD Mondeo Sedan 1.8i 4AT FWD (115 HP)
1993–1996
113
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |