FORD Mondeo Sedan 1.8L TD 5MT FWD (90 HP)
1993–1996
89
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |