FORD Mondeo Sedan 2.0L Duratec 5MT FWD (145 HP)
2007–2015
143
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1377kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |