FORD Mondeo Sedan 2.0L TDCi 5MT (130 HP)
2000–2003
129
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1417kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |