FORD Mondeo Sedan 2.3L 6AT FWD FWD (160 HP)
2007–2015
158
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 2300cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 208Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 207km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |