FORD Mondeo Sedan 2.5L V6 6MT FWD (170 HP)
2005–2007
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1399kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |