FORD Mondeo Sedan 3.0L V6 6MT FWD (204 HP)
2005–2007
201
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1403kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |