FORD Mondeo Sedan ST 2.5L 5MT (205 HP)
1997–2000
202
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 150.8kW |
| Torque | 234Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |