FORD Mondeo Wagon 1.5L EcoBoost 6AT (165 HP)
2019–
163
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.4kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1501mm |
| Kerb Weight | 1554kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |