FORD Mondeo Wagon 1.6L Duratorq TDCi 6MT (115 HP)
2007–2014
113
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |