FORD Mondeo Wagon 1.8L 5MT (110 HP)
2005–2007
109
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1357kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |