FORD Mondeo Wagon 1.8L TD 5MT FWD (90 HP)
1996–2000
89
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 177Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |