FORD Mondeo Wagon 2.0i 5MT FWD (136 HP)
1993–1996
134
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1322kg |
| Boot Capacity | 648L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |