FORD Mondeo Wagon 2.0L EcoBlue 6MT (120 HP)
2019–
118
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1501mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |