FORD Mondeo Wagon 2.0L EcoBlue 8AT (150 HP)
2019–
148
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1501mm |
| Kerb Weight | 1673kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |