FORD Mondeo Wagon 2.0L EcoBlue 8AT AWD (190 HP)
2019–
187
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1501mm |
| Kerb Weight | 1751kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |