FORD Mondeo Wagon 2.0L EcoBoost (240 HP)
2007–2014
236
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1588kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |