FORD Mondeo Wagon 2.0L EcoBoost 6AT FWD (203 HP)
2015–2018
200
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1584kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |