FORD Mondeo Wagon 2.0L iVCT CVT (187 HP)
2019–
9.4
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 173Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1501mm |
| Kerb Weight | 1641kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |