FORD Mondeo Wagon 2.0L TDCi ECOnetic 6MT FWD (180 HP)
2015–2018
178
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1602kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |