FORD Mondeo Wagon 2.0L TDdi 5MT (90 HP)
2005–2007
89
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |