FORD Mondeo Wagon 2.2L Duratorq TDCi 6AT (200 HP)
2007–2014
197
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |