FORD Mondeo Wagon 2.2L TDCi 6MT (155 HP)
2005–2007
153
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 216km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |