FORD Mondeo Wagon 2.5i V6 5MT FWD (170 HP)
1993–1996
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2544cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 648L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55V/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |