FORD Mondeo Wagon 2.5L V6 6MT (170 HP)
2003–2005
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 219km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1443kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |