FORD Mondeo Wagon 3.0L V6 6MT (226 HP)
2005–2007
217
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 238km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1464kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |