FORD Mustang Convertible 2.8L 3AT RWD (101 HP)
1964–1973
100
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2786cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1243kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |