FORD Mustang Convertible 3.7L Ti-VCT V6 6MT RWD (300 HP)
2014–2017
300
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3727cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1653kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R17 |
| Front Brakes | 320 X 30Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 320 X 12Mm Discs |