FORD Mustang Convertible 4.0L V6 5AT RWD (210 HP)
2009–2013
210
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4014cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 210bhp |
| Power | 156.6kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4778mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1622kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/50W R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |