FORD Mustang Convertible 4.0L V6 5MT (209 HP)
2004–2008
207
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4009cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1577kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |