FORD Mustang Convertible 4.3L V8 3MT RWD (164 HP)
1964–1973
162
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4261cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 120.6kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1512kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |