FORD Mustang Convertible 4.6L V8 5MT (304 HP)
2004–2008
300
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.6kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1639kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |