FORD Mustang Convertible 4.6L V8 5MT RWD (260 HP)
1998–2004
256
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4605cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4653mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/55R16 - 245/45Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |