FORD Mustang Convertible 4.6L V8 5MT RWD (326 HP)
1998–2004
322
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4605cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4653mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |