FORD Mustang Convertible 4.7L V8 4MT RWD (203 HP)
1964–1973
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4736cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 382Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |