FORD Mustang Convertible 5.0L Ti-VCT V8 6MT RWD (435 HP)
2014–2017
435
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4951cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 435bhp |
| Power | 324.4kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | 352 X 32Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 25Mm Ventilated Discs |