FORD Mustang GT 350 Shelby 4.7L V8 4MT (310 HP)
1965–1966
306
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4727cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 446Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4613mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |