FORD Mustang Shelby GT350 5.2L V8 6MT RWD (526 HP)
2015–
526
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 526bhp |
| Power | 392kW |
| Torque | 582Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1722kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |