FORD Mustang Shelby GT350R 5.2L V8 6MT RWD (526 HP)
2015–
526
bhp
Power
155
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 526bhp |
| Power | 392.2kW |
| Torque | 582Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1361mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1658kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |